Haşhaş Kebabı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Haşhaş Kebabı Tarifi ve Malzemeleri

Haşhaş Kebabı, pek yapılmaz ama bence yapılması gerekmektedir. Çünkü oldukça lezzetli bir tarif olduğunu iddia ediyorum. Şimdi haşhaş kebabı nasıl yapılır bunu tarif etmeye çalışayım.


Haşhaş Kebabı Malzemeleri

  • Bir buçuk kilo kadar yağlı kuzu eti
  • On adet yeşil soğan
  • Bir demet maydanoz
  • Bir adet limon
  • İki tatlı kaşığı kadar tuz
  • Mangal, kömür ve kebap şişleri

Haşhaş Kebabı Nasıl Yapılır?


Alınan et parça olarak alınır ve zırhla çekilir. Böyle yapar iseniz daha lezzetli olacaktır. Eğer böyle yapma imkânınız yoksa, eti kıyma haline de getirebilirsiniz. Yeşil soğan ve bir demet maydanoz ayıklanır ve güzel bir şekilde yıkayın ve ardından ince ince doğrayın. Doğranmış olan sebzelerin üzerine bir adet limon sıkılır ve bir kenara alınır. Ayrı bir kabın içine et alınır üzerine tuz atılır bu şekilde biraz yoğurulur. Yumurta büyüklüğünde bir parça et alınır ve kebap şişinin içinde geçirilir ve şekil verilir.

Avucunuzla eti şişe iyice yapıştırmaya çalışın. Şişler sıcak olmamali yoksa et şişe yapışmaz. Ayrıca hava sıcak olursa da et kendini bırakacağı için yine şişe yapışmaz bunun için etin soğuk olmasına dikkat edin. Etler tamamen bittikten sonra mangalda kömür yakılır ve kömür alevi dinip köz olunca şişler mangal üzerine konulur. Şişler sık sık çevrilerek pişirilir. Pişmiş olan etler bir kabın içine veya lavaş ekmeklerin arasına çekilir. Doğranmış olan ve limon sıkılan maydanoz ve soğanla servis edilir. Lavaş ile dürüm yapılarak yenilir. Deneyecek olan herkese afiyet olsun.

Haşhaş Kebabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Haşhaş Nerede Yetişir?

Haşhaş Nerede Yetişir?

Güncel

Haşhaş Böregi Tarifi ve Malzemeleri

Haşhaş Böregi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Haşhaş Ezmesi Kaç Kalori?dir?

Haşhaş Ezmesi Kaç Kalori?dir?