Haşhaşlı Çörek Kalori
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Haşhaşlı Çörek Kalori

Haşhaşlı Çörek Kalori, Çörekler yüksek kalori içerdiğinden, kilosu fazla olanlara tavsiye edilmez. Ayrıca çörek yapımı için kullanılan yağ ve yumurta ölçüsü de çöreğin kalori değerini arttıran en önemli etkenlerdendir. Bunun için çörek yapımında mümkün olduğunca az yağ ve yumurta kullanmak lazımdır. Kalori hesabı tutmak özellikle diyet yapan ve zayıflama ihtiyacı duyanlar kişiler için büyük avantaj sağlar. Kalori hesabı yaparak zayıflamak daha kolay olur. Tükettiğimiz besinlerden alınan, günlük kalori miktarı hesaplanıp, kalori sınırlandırılmasına gidilirse, kilo verme süresi hem daha kısa hem de daha kolay olur.

Kalori Hesabı: Haşhaşlı çörek kalori miktarına geçmeden, kısaca kaloriyi tanıyalım. Kalori bütün içinde bulunan ve vücuttaki organların işlevlerini gerektiği şekilde yapmasını sağlayan bir enerji türüdür. Vücudun hareket edip, çalışması için belli oranda kaloriye ihtiyacı vardır. Ancak harcanan enerjiden daha çok kalori vücuda alındığı takdirde bir süre sonra istemsiz olarak vücut kilo almaya başlar. Günlük fazladan alınan 500 kalori bir haftada vücuda yarım kilo aldırır. Ancak Kalori hesabı yapılmış olarak vücudun 2000 kaloriye ihtiyacı bulunsa ve kişi kilo almak isterse günde 2500 kalori alıp, kilo artışı sağlanabilir. Şunu da unutmamak lazımdır ki, kalorinin hangi gıdalardan alındığı da önemli bir durumdur. Mesela; hamburger yüksek kalorili bir yiyecek diye her öğünde hamburger yemek sağlık açısından çok tehlikelidir. Kilo almak isteyen kişilerin kalori bakımından zengin, ama sağlıklı gıdalar tüketmesi lazımdır.

Haşhaşlı Çörek Kalori: Haşhaşlı çöreğin 100 gramında 252 kalori kalori vardır. Karbonhidrat (G) %43.3 Protein (G) %9.8 Yağ (G) %11.9, lif (G) %1.55'tir. Haşhaşlı çörek, yağlı haşhaş tohumu ile buğday unu ile yapılan bir hamur işidir. Yüksek kilo sorunu olan kişilerin haşhaşlı çöreği özellikle de unlu gıdaları tüketmemesi önerilir.

Haşhaşlı Çörek Kalori Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haşhaşlı Çörek Kalori

Haşhaşlı Çörek Kalori

Haber Bülteni

Güncel

Haşhaş Nerede Yetişir?

Haşhaş Nerede Yetişir?

Güncel

Mavi Haşhaş Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Mavi Haşhaş Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri